آشنایی با گروه بویایی شرقی (Oriental)

رایحه شرقی (Oriental)

اولین عطرها در مشرق زمین ساخته شده اند به همین دلیل مشرق را مهد عطر می دانند. امروزه در دنیای عطرها، عطر هایی تحت عنوان عطر شرقی تولید می شوند. اگر چه این عطرها لزوما در مشرق زمین تولید نمی شوند اما رایحه های به کار رفته در آنها همان رایحه شرقی (Oriental) اصیل است. اما برای بسیاری این سوال مطرح است که کدام عطرها گروه بویایی شرقی (Oriental) را دارند. در ادامه مقاله به برند و عطرهای معروف که رایحه شرقی (Oriental) دارند اشاره می شود.

عطرهای گروه بویایی شرقی (Oriental) چه ویژگی هایی دارند؟

در توصیف گروه بویایی شرقی (Oriental) باید گفت استشمام آنها احساس رمز آلود و قوی ای را به مخاطب القا می کند که رایحه تند و جسورانه ای است به همین دلیل فراموش کردن آن آسان نیست و نمی توان به راحتی از کنار آن عبور کرد. از گذشته تا امروز از این رایحه برای مهمانی های شبانه و مهم استفاده می شود.

مقاله مرتبط : گروه بویایی آروماتیک

رایحه شرقی برگرفته از ادویه جات است به همین دلیل قدمت این عطرها به هزاران سال می رسد. در ساخت عطرهای با این رایحه، ادویه معطر به کار می رود.

استفاده ادویه های شرقی از هزاران سال پیش در کشورهای شرقی مانند هندوستان و خاور دور رایج بوده است. این ادویه ها همواره جز موارد صادراتی این کشورها به حساب می آید. به علت آنکه مهد ادویه، شرق است عطرهای حاصل از آن را عطر شرقی می دانند. اما باید گفت عطرهای شرقی زیر مجموعه وسیعی دارند و می توان رایحه های متفاوتی را از آنها استشمام کرد. عطرهای شرقی گل، ملایم شرقی، چوبی شرقی و … همگی در زیر مجموعه رایحه شرقی (Oriental) قرار دارند. ترکیبات به کار رفته در عطر ها دسته بندی آنها را مشخص می کند.

انواع رایحه های شرقی

استفاده از رایحه گروه شرقی (Oriental) در کل جهان بسیار رواج دارد به همین دلیل آشنایی با این رایحه ها به انتخاب درست عطر، بسیار کمک می کند. به منظور ملموس بودن بوی عطرهای حاصل از این رایحه در زیر به نمونه ای از رایحه های مرسوم اشاره می شود.

رایحه دارچین

دارچین رایحه ای آشنا است که عطر آن را همه ی ما استشمام کرده ایم. این ماده خوراکی در بسیاری از مواد غذایی و شیرینی ها به کار می رود. استفاده از دارچین محدود به صنعت مواد غذایی نمی شود بلکه در صنعت عطرسازی نیز بسیار پرکاربرد است.

شیرین و احساسی بودن رایحه دارچین سبب شده است که افراد زیادی به منظور کسب آرامش و انرژی آن را استشمام کنند. می توان مدعی شد رایحه دارچین یکی از جذاب ترین رایحه ها است که قابلیت ترکیب بالایی با سایر رایحه ها دارد. در بسیاری از مواقع در کنار رایحه دارچین از رایحه مرکبات استفاده می شود و ترکیب این دو بویی ماندگار و دلپذیر را ایجاد می کند.

به علت آنکه دارچین ماده ای در دسترس و ارزان است به راحتی می توان از آن برای ساخت عطرهای خانگی نیز استفاده کرد. در کل جهان، ساخت عطر خانگی با استفاده از دارچین رایج است. ادوتویلت مردانه Made by Measure که توسط برند گوچی به بازار عرضه شده است نمونه عالی ای برای رایحه دارچین در گروه شرقی است. عطر Made by Measure در سال 2012 به بازار آمد و بسیار مورد استقبال قرار گرفت. این عطر شرقی در جذاب جلوه دادن آقایان بسیار کارایی دارد.

عطر معروف ادوتویلت مردانه Made by Measure

رایحه میخک

میخک (Clove) گلبرگ های خشک شده گل میخک است. بر خلاف تصور عمومی میخک ادویه معطر نیست. میخک علاوه بر صنعت غذایی در عطر سازی نیز کاربرد دارد که بسیار زیاد مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر موارد ذکر شده، میخک دارای خواص دیگری همچون تسکین درد است به طوری که در دندانپزشکی برای کاهش درد دندان مورد استفاده قرار می گیرد.

مقاله مرتبط : عطر مناسب با روحیه و سلیقه من چیست؟

رایحه میخک تند و بسیار قوی است به همین دلیل در عطرهای شرقی بسیار پرکاربرد است. به طور مثال در ترکیب ادوتویلت مردانه آرمانی از میخک استفاده شده است. ادوتویلت مردانه آرمانی در دسته رایحه شرقی (Oriental) مرکبات آروماتیک قرار دارد. این عطر که در سال 2013 تولید شده است دارای رایحه ترنج و پرتقال ماندارین است به همین دلیل استشمام آن احساس تازگی را در فرد ایجاد می کند. اما رایحه غالب در این عطر رایحه ادویه ای است. این رایحه حاصل ترکیب گل زنبق و میخک است. در کنار رایحه های ذکر شده رایحه اوکموس، چوب صندل و پاتچولی نیز به کار برده شده است به همین دلیل این ترکیب بوی مردانه دلنشینی ایجاد می کند.

عطر دلنشین Armani Eau de Cèdre

رایحه وانیل

رایحه وانیل یکی از جذاب ترین رایحه هاست که به صورت کلی مورد پسند هر نوع سلیقه ای واقع می شود. وانیل در صنعت شیرینی پزی بسیار به کار می رود به همین دلیل استشمام آن یادآور بوی شیرینی دوران کودکی است. محبوبیت رایحه وانیل سبب شده است که این ماده در صنعت غذایی و عطر سازی بسیار مورد استفاده قرار گیرد. بر خلاف دارچین و میخک روند ساخت وانیل بسیار زمانبر است به همین دلیل قیمت تمام شده ی آن بالا است.

قیمت بالای وانیل سبب شده است که در صنعت عطر سازی از عطر مصنوعی وانیل استفاده شود. رایحه مصنوعی وانیل دارای کیفیت های مختلفی است و در بسیاری از برندهای معتبر تشخیص وانیل مصنوعی و طبیعی غیر ممکن است. ادوپرفیوم زنانه شالیمار از برند گرلن که در سال 2011 تولید شده نمونه کلاسیک عطر حاوی رایحه وانیل است. این عطر توسط تیری واسه ابداع شده است.

رایحه به کار رفته در این عطر، گل و مرکبات شرقی است که آن را در گروه بویایی شرقی قرار می دهد. این عطر حاوی رایحه پرتقال، ترنج، گل سرخ یاسمن، پاتچولی، خس خس، کارامل، وانیل و مشک است.

عطر Shalimar EDP

بخورها

از گذشته های دور در مشرق زمین استفاده از بخورها بسیار متداول بوده است. بخور در شرق در مراسم های مذهبی مورد استفاده قرار می گرفت زیرا مردم معتقد بودند دعاهای آنها از طریق بخور به آسمان می رود و تنها راه ارتباط با خدا بخورهای معطر است. با گذر زمان بخورها صرفا برای معطر کردن محیط مورد استفاده قرار می گرفتند اما در دنیای امروز بخورها در صنعت عطرسازی ریشه دوانده اند و در عطرهای مختلف به کار می روند.

عطرهایی که در آنها از بخور استفاده شده است رایحه گرم و آرام بخشی دارند. ادوپرفیوم مردانه عود نویر از برند ورساچه که در سال 2013 به بازار عرضه شد، دارای رایحه بخور است. در این عطر از رایحه های فلفل سیاه، بهار نارنج، نارنج، هل، زعفران، چوب آگار، پاتچولی و چرم استفاده شده است. ترکیبات به کار رفته در این عطر سبب شده است که همگان آن را عطری قوی و انرژی زا بدانند.

عطر بر اساس بخور versace oud noir

عنبر

عنبر نماد عطر شرقی است و این رایحه گرم و دلپذیر در عطرهای شرقی بسیار پرکاربرد است. عنبر به تنهایی عطر به حساب نمی آید و بیشتر می توان آن را یک نوع حس دانست. عنبر برای نمود پیدا کردن لازم است با رایحه های دیگر ترکیب شود.

ادوپرفیوم زنانه برند کلوئه، نمونه عطری است که در آن از عنبر استفاده شده که رایحه این عطر بسیار قوی است و نمادی برای زنان قوی و جسور به حساب می آید. این عطر در سال 2008 به بازار عرضه شد و رایحه آن ترکیبی از رایحه‌های گل سرخ، زنبق دره، مگنولیا، چوب سدر و عنبر است.

ادوپرفیوم زنانه برند کلوئه

چوب صندل

چوب صندل داری بوی لطیف و شیرینی است. این رایحه در دسته رایحه های کلاسیک شرقی قرار می گیرد. درخت صندل در آسیای شرقی و هندوستان می روید و چوب آن دارای رایحه دل نشینی است که در عطرسازی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. عطرهایی که در آن از چوب صندل استفاده شده است، عطرهای شاخص و فراموش نشدنی هستند که علت آن را قوی بودن رایحه این چوب می توان دانست. ادوپرفیوم زنانه کوکو نویر از برند شانل که در سال 2012 به بازار عرضه شد، نمودی از این رایحه است. رایحه شاخص این عطر ترکیبی از رایحه مرکبات (گرپ فروت و ترنج ) و گل ها (نرگس، سیاسمن و گرانیوم) است. اما رایحه های به کار رفته دیگر این عطر وانیل، مشک سفید و تونکا است.

عطر ادوپرفیوم زنانه کوکو

منبع: wikipedia و fragrantica

2 نظرات
  1. Ali می گوید

    عالی👌⁦

    1. ادمین می گوید

      ممنون از همراهی شما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.